Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:24 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
A+ A A-

69. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

W dniu 16 marca 2014 r. odbyły się pod Pomnikiem w Mrzeżynie  uroczystości 69. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, które historycznie miały miejsce w dniu 17.03.1945 r. Organizatorem uroczystości były władze Urzędu Miasta Trzebiatowa i dowództwo 36 dr op. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych Trzebiatowa i Mrzeżyna, delegacje organizacji pozarządowych, w tym delegacja Koła Nr 24 ZŻ WP z Gryfic w osobach Romuald Podmokły i Zenon Szpakowski oraz młodzież szkolna i licznie zgromadzeni mieszkańcy Mrzeżyna. Uroczystość uświetniła kompania honorowa ze sztandarem 36 dr OP i poczty sztandarowe.

Na uroczystość przybyli również uczestnicy IV Rajdu Historycznych Pojazdów Wojskowych Szlakiem Ceremonii Zaślubin, IV Rajdu Bałtyku i II Marszu Zaślubin oraz pasjonaci historii z rekonstrukcyjnej grupy Nałęcz. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, który serdecznie powitał uczestników uroczystości i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał przebieg zdarzenia z dnia 17.03.1945 r. i jego historyczne znaczenie dla wyzwolonej spod okupacji Polski. W trakcie uroczystości odbyło się uroczyste ślubowanie żołnierzy 36 dr OP słowami, jakimi ślubowali żołnierze z 1 Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii w dniu 17.03.1945 r. Następnie Burmistrz Zdzisław Matusewicz wręczył symboliczny pierścień ułanom, który został przez nich wrzucony w wody Bałtyku. Po wspólnym odśpiewaniu Roty i oddaniu salwy honorowej przez pododdział 36 dr OP nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Zaślubin w Mrzeżynie. W imieniu członków Koła nr 24 ZŻ WP wiązankę pięknych biało-czerwonych kwiatów złożyli Roman Podmokły i Zenon Szpakowski.

Była to autentyczna lekcja polskiej historii.

Organizatorzy uroczystości zadbali o jej dobrą organizację i ciekawy program, pomimo panujących złych warunków atmosferycznych.

(mieczmar)

Informacja, zdjęcia: Koło Nr 24 ŻZ WP

   

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*