Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:27 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta
A+ A A-

UDZIAŁ W OBCHODACH 69. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II W. ŚW. W EUROPIE

W dniu 09.05.2014r, odbyły się uroczystości 69 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Organizatorem uroczystości były Władze Miasta Gryfic i Powiatowy Zarząd Kombatantów RP i BWP. Uroczystości 69 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej rozpoczęły się w kościele pw. WNMP, uroczystą Mszą Świętą w intencji ojczyzny celebrowaną przez księdza proboszcza Kazimierza Półtoraka, który w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na znaczenie narodowych symboli, którym żołnierz polski zawsze był wierny.

W uroczystościach udział wzięli Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje organizacji pozarządowych i służb mundurowych w tym członkowie Koła nr 24 ZŻ WP w osobach kol. Krzysztof Tokarczyk, kol. Grzegorz Walczak, kol. Mieczysław Marcinkowski, kol. Rajmund Podmokły i kol. Zenon Szpakowski, oraz młodzież szkolna i liczni przybyli mieszkańcy Gryfic, którzy uczcili pamięć poległych w walce o wolną Polskę. Uroczystość uświęciły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP z Gryfic i Płotów, Komendy Powiatowej Policji i Straży Pożarowej, Związku Sybiraków i Cechu Rzemiosł Różnych oraz gryfickich szkół.
Po mszy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Wdzięczności na Placu Zwycięstwa, gdzie odbyła się jej główna część. Przemówienie okolicznościowe wygłosił zastępca burmistrza Gryfic Pan Waldemar Wawrzyniak, który przypomniał zebranym krótko czym jest i jakie znaczenie ma dzisiejsze święto. Następnie Pan Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci wyszczególniając imiennie żołnierzy polskich poległych w walce o wyzwolenie Gryfic.
Bezpośrednio po Apelu Pamięci delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i Tablicach Pamięci Narodowej w Gryficach. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wiązankę biało czerwonych kwiatów złożyli: kol. Grzegorz Walczak, kol. Mieczysław Marcinkowski i kol. Zenon Szpakowski.
Końcowym punktem obchodów był występ chóru Wiola w kawiarni GDK.

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*