Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
A+ A A-

Rotnowo z miejscowością Skowrony

Członkowie Rady Sołeckiej

Imię i nazwisko sołtysa

Dane kontaktowe

1. Krystyna Sosińska

 

Sławomir

BOBKIEWICZ

 

tel. 501 598 335

 

2. Sebastian Gładysz

3. Piotr Bobkiewicz

4. Michał Walczak

5. Elżbieta Wójcik

 

HISTORIA

ROTNOWO

od 1945 r.

(1945-1948 nazwy przejściowe: Helenów, Helenowo). Wieś we wschodniej części gryfickiej gminy, położona na pow. 646 ha. Zajęta 6 III 1945 przez wojska radz. 3A 1 FB i przekazana władzom pol. Wzmianka o wsi umieszczona jest w atlasie sztuki ludowej i folkloru w Polsce ze względu na zabytek kultury ludowej, jakim jest Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1780 r. o konstrukcji szkieletowej, murowany, jednonawowy z wieżą, pokryty gontem i dachówką. Godny uwagi jest ołtarz barokowy. We wsi w 1950-1980 była szkoła jednoklasowa, w której funkcję nauczyciela i kierownika pełniła Felicja Jakubiak z domu Zatońska. Przy drodze prowadzącej do wsi nieczynny cmentarz poniemiecki. Placówką kultury jest tu świetlica, opiekę nad nią sprawuje Gryficki Dom Kultury, natomiast jej funkcjonowanie na co dzień z atrakcyjnymi zajęciami jest zasługą Rady Sołeckiej. Siedziba sołectwa i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W Rotnowie znajduje się 31 budynków mieszkalnych. Niektóre z nich, a także budynki gospodarcze z połowy XIX w. są obiektami chronionymi. Siedziba sołectwa (obejmuje Skowrony). Liczba mieszkańców: 1993 r. – 178, 2010 r.- 172.

Nazwa: pochodzenia słow., od formy połab. rat- pysk, paszcza, byłaby to nazwa od imienia-nazwiska; por. rt-szpic, czubek, słow. rtina też wzgórek. Nazwa niem. Rottnow jest formą zgermaniz. nazwy słów.

Źródło: Gryfice. Dzieje Miasta, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Białeckiego, wyd. Urząd Miasta Gryfice, Uniwersytet Szczeciński, Oficyna Wydawnicza Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument”; Szczecin 2013; s. 594.

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*