Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:30 marca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir
A+ A A-

Członkowie Rady Sołeckiej

Imię i nazwisko sołtysa

Dane kontaktowe

1. Edward Popik

 Paweł

ŁUGOWSKI

 tel. 503 125 899

 

 

2. Krzysztof Rybicki

3. Teresa Rybicka

4. Roman Kwieciński

5. Magdalena Wronkowska

 

HISTORIA

SMOLĘCIN

Od 1945  (1945-1948 nazwy przejściowe: Rajewice, Rejowice). Wieś położona w urokliwym  miejscu w pobliżu rzeki Regi. Niedaleko miejscowości usytuowany jest ośrodek „Przystań”, wyposażony w pole campingowe wraz z infrastrukturą . Ośrodek należy do gryfickiego koła wędkarskiego. Miejscowość zajęta 5 III 1945 r. przez wojska radz. 3 A 1FB i przekazana wkrótce Polsce. W latach powojennych zasiedlali ją Polacy w województw: lubel., pozn., łódz., kiel., wileń. Osiedleńcy otrzymywali gospodarstwa w dobry stanie wraz ze sprzętem  rolniczym, który szybko umożliwił im uruchomienie produkcji rolnej. Wśród osiedleńców dały się zauważyć różnice w sposobie gospodarowania. Przybysze z pozn. potrafili lepiej gospodarować niż ci z terenów wsch. Do 1950 r. zanotowano duży przepływ ludności. W 1946 r. porzucono 4 gospodarstwa, w roku następnym przybyło do wsi 8 osiedleńców, ale równocześnie kilku ubyło i podobnie w latach późniejszych. Stabilizacja  osadnictwa nastąpiła po 1956 r. Ważną rolę w powojennej historii wsi odegrała szkoła podstawowa, funkcjonująca w latach 1945-1977. Od 1949 r. istniała tu najdłużej spośród wszystkich podgryfickich wsi spółdzielnia produkcyjna. Zlikwidowana w 1957 r. ponownie ruszyła w 1963 r., wówczas jedyna w pow. gryf. do 1970 r. Centrum kultury dla miejscowej społeczności stanowi świetlica, otwarta 6 listopada 2010 r. Rada Sołecka wspólnie ze świetliczanką organizuje liczne imprezy, z których korzystają wszyscy mieszkańcy, np. na trwałe już w pejzaż kulturalny wsi weszła impreza plenerowa „Noc Świętojańska”, która stała się także jedną z atrakcji corocznych  Dni Gryfic. Młodzież Smolęcina ma swój amatorski zespół piłkarski „Brzeszczot Smolęcina”. W 2010 r. było tu 25 budynków mieszk. o zróżnicowanej konstrukcji i materiałach, z których  zostały wzniesione. Niektóre z nich objęte są ochrona konserwatorską. W rejonie Smolęcina zlokalizowane jest komunalne składowisko odpadów. Posiada ono strefę ochrony sanitarnej, a okres eksploatacji zaplanowano na rok 2012. 2010 r.- 132.

NAZWA: 1303 wymieniony jako Smollentyn. Nazwa niem. to forma zgermaniz. nazwy słow.

Źródło: Gryfice. Dzieje Miasta, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Białeckiego, wyd. Urząd Miasta Gryfice, Uniwersytet Szczeciński, Oficyna Wydawnicza Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument”; Szczecin 2013; s. 601-602.

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk