Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
A+ A A-

Członkowie Rady Sołeckiej

Imię i nazwisko sołtysa

Dane kontaktowe

1. Marzenna Kondratowicz

 

 

Teresa

BŁASZCZYK

 

 

tel. 665 372 923

 

2. Bernard Kozłowski

3. Marcin Wiwacz

4. Zbigniew Kolelis

5. Wioletta Pruchniak

6. Genowefa Robelka

7. Anna Rakowska

 

HISTORIA

ŚWIESZEWO

od 1945 r.

(1945-1948 nazwy przejściowe: Smerczew, Smarczewo).  Wieś położona na pow. 1990 ha wśród urozmaiconego krajobrazu moreny dennej. Otoczona wzniesieniami, najwyższa góra Bukowiec (76,4 m npm.) w płd.-zach. stronie gryfickiej gminy. Okolice wsi to wspaniałe tereny przede wszystkim do rekreacji zimowej (zjazdy na nartach) ze względu na różnice w wysokości wzniesień. Miejscowość zajęta 6 III 1945 przez wojska radz. 3A 1FB, następnie przekazana władzom polskim. Typowo rolnicza wieś. Z koloniami rozciąga się na przestrzeni 2 km. W małym stopniu zniszczone gospodarstwa spowodowały, iż nie było po wojnie problemów z jej zasiedleniem. Zasoby mieszkaniowe wyczerpały się już w 1946 r. W pierwszym półroczu 1945 r. wieś była przepełniona miejscowymi Niemcami i uciekinierami z Prus Wsch. Jeszcze na początku lipca było ich ok. 3 tys. Pierwsi osiedleńcy Polscy zjawili się tu w lipcu 1945 r. Byli to m.in. Andrzej Stężała, Irena Galińska, Wiśniewski i Matuszewski. Zasiedlali Świeszewo przybysze z Wileńszczyzny, Polesia oraz województw: pozn., lubel., łódz, i warsz. Osiedlali się całymi rodzinami, a nawet grupami sąsiedzkimi. Rok później przybyli tutaj także przesiedleni z kresów wschodnich. Zorganizowano jedną z pierwszych szkół wiejskich w pow. gryf. Organizował ją i prowadził zajęcia Mieczysław Tacher, pierwszy z nadania wojennego komendanta Gryfic burmistrz miasta, wcześniej robotnik przymusowy w okolicznych niemieckich majątkach. Oprócz szkoły w historię polskiego Świeszewa wpisała się miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, której członkowie, mieszkańcy wsi, aktywnie biorą udział w akcjach pożarniczych i włączają się w różnorodne działania na rzecz jej rozwoju. Na skraju wsi kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z końca XvII w. (1696 r.) ryglowy, jednonawowy z dachem dwuspadowym i wieżą. Wewnątrz barokowy ołtarz, boczne ołtarze– renesansowe. Wieloletnim jej opiekunem i proboszczem parafii świeszewskiej był ks. Antoni Orłowicz (1956-1999) były żołnierz Armii Krajowej. Z jego inicjatywy wieś wielokrotnie gościła grupę AK-owców. Od roku 1999 kustoszem zabytkowej świątyni i administratorem parafii jest ks. Roman Banaś. Cechą charakterystyczną Świeszewa  jest aktywna i otwarta  społeczność lokalna. Po zlikwidowaniu szkoły w 2011 r. centrum kulturalne wsi stanowi świetlica, w której organizowane są liczne imprezy dla miejscowej społeczności w różnym wieku. Wieś liczy 75 budynków mieszk. (2010 r.). Siedziba leśnictwa i sołectwa. Liczba mieszkańców: 1960 r.- 517, 1993 r.- 353, 2010 r.- 349.

NAZWA: 1396 Zwessow, nazwa słow. od postawy imiennej Svet- świecić, z dawnego svesow- świecić. Nazwa niem. jest formą zgermaniz. nazwy słow.

Źródło: Gryfice. Dzieje Miasta, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Białeckiego, wyd. Urząd Miasta Gryfice, Uniwersytet Szczeciński, Oficyna Wydawnicza Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument”; Szczecin 2013; s. 604.

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*