Gmina Gryfice

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-HISTORYCZNE CZŁONKÓW KOŁA w  2025r

Ocena 0/5

   

W dniu 11 października 2025r. odbyło się na strzelnicy LOK spotkanie integracyjno - historyczne członków Koła nr 24 ZŻ WP, które miało na celu upamiętnienie 82 Rocznicy wejścia do Działań Bojowych I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Zbrojny w Związku Sowieckim.

 W dniach 12 -13 października 1943 r. żołnierze I Dywizji im. gen. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim stoczyli bohaterską bitwę pod Lenino z wojskami hitlerowskiej III Rzeszy Niemiec. Mimo heroicznej i zwycięskiej walki I Dywizja Polskich Sił Zbrojnych poniosła bardzo duże straty w ludziach i sprzęcie. Batalia ta była chrztem bojowym dla 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki Wojska Polskiego walczącego na froncie wschodnim, które wniosły znaczący wkład w polski czyn zbrojny II Wojny Światowej. Bitwa ta pozostaje ważnym elementem polskiej historii a jej rocznica jest okazją do refleksji nad poświęceniem żołnierzy oraz ich rolą w walce o wolność Polski.

Obchody rocznicowe bitwy pod Lenino odbywają się corocznie, a w ich  ramach zorganizowane są różne uroczystości, w tym msze święte oraz apele pamięci, biegi, strzelanie. itp. 

 Organizatorem spotkania był Zarząd i Komisja Socjalno – zdrowotna Koła nr 24 ZŻ WP. 

 W spotkaniu udział wzięli członkowie Koła oraz zaproszeni Goście. 

 Uroczystość rozpoczął prezes Zarządu Koła ZŻ WP płk w st. spocz. Krzysztof Tokarczyk ,który serdecznie powitał zaproszonych gości w osobach:

- Prezesa ZW ZŻWP w Szczecinie : płk w st. spocz. Edmunda JABŁONECKIEGO,

- Radną Województwa Zachodniopomorskiego Panią Beatę SMOLEŃSKĄ,

- Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Pana Mirosława BOROWSKIEGO oraz licznie przybyłych członków Koła.

  Po krótkich okolicznościowych przemówieniu Prezesa Zarządu Wojewódzkiego płk w szt. spocz. Edmunda Jabłoneckiego i Prezesa Koła płk w st. spocz. Krzysztofa Tokarczyka nastąpiło wręczenie wyróżnień, aktywnym i zasłużonym n/w członkom Koła za ich działalność społeczno-popularyzatorską na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Odznaczeni zostali : 

KRZYŻEM  45 LECIA   ZA ZASŁUGI DLA  ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WP  

1. st. chor. sztab .w st. spocz. Jerzy DĄBROWSKI; 

2. st. chor. szt. w st. spocz. Tadeusz KLATKA; 

3. st. chor. szt. w st. spocz. Romuald PODMOKŁY;   

BRĄZOWYM   KRZYŻEM  ZA ZASŁUGI DLA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WP   

1.    płk w st. spocz. Leszek SITAREK; 

MEDAL 45 – LECIA ZWIAZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO 

1. st. chor. szt. w st. spocz. Jerzy DĄBROWSKI;

2. st. chor. szt. w st. spocz. Tadeusz KLATKA;

3. st. chor. szt. w st. spocz. Romuald PODMOKŁY;

MEDAL  ZA  WYBITNE ZASŁUGI DLA ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WP

1.    Pani Beata SMOLEŃSKA; 

2.    Pani Maria CHYLA ;

3.    ppłk w st. spocz. Grzegorz WALCZAK;

4.    mjr w st. spocz. Zbigniew ŻOŁNA;

5.    st. chor. szt. w st. spocz Ryszard KARACZYN;

6.    st. chor. w st spocz. Paweł WIECZOREK.

 

MEDAL 40 – LECIA ZWIAZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

1.    Pani Beata SMOLEŃSKA;


ODZNAKĄ  HONOROWĄ  ZA  ZASŁUGI  DLA  ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY  WP

1.    mł. chor. w st. spocz. Sławomir ZALEWSKI;


Polskie Siły Zbrojne POLAND – Brązowy Krzyż Za Zasługi dla KOR 

 st. chor. szt. w st. spocz. Jerzy DĄBROWSKI;
Aktu dekoracji odznaczeniami związkowymi, dokonał Prezes Zarządu Wojewódzkiego płk w st. spocz. Edmund Jabłonecki przy współudziale Prezesa Koła płk w st.spocz. Krzysztofa Tokarczyka oraz złożyli wyróżnionym serdeczne żołnierskie gratulacje za uznanie ich zasług dla Związku Żołnierzy WP. 

  Następnie odbyły się zawody strzeleckie z pistoletu sportowego o puchar Prezesa Koła Nr 24 ZŻ WP. W wyniku ostrej rywalizacji strzeleckiej zwycięstwo odnieśli:

   I – miejsce kpt. W st. spocz. Stanisław BROŹ   - 92 pkt;

   II - miejsce mjr w st spocz. Zbigniew ŻOŁNA    - 91 pkt;

  III – miejsce st. chor. szt. w st. spocz. Eugeniusz JASZCZUK - 87 pkt. 

Zwycięzcy w zawodach strzeleckich zostali wyróżnieni dyplomami a najlepszy strzelec kpt. w st. spocz. Stanisław Broż dodatkowo pucharem ufundowanym przez Prezesa Koła nr 24 ZŻ WP.

 Na zakończenie spotkania odbyła się część biesiadna, którą po mistrzowsku przygotowali członkowie Komisji S-Z Koła, pod przewodnictwem st. chor. w st. spocz. Pawła WIECZORKA. Serwowano w niej pyszną kiełbasę i kaszankę z grilla oraz zimne i ciepłe napoje. Spotkanie przebiegało w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Była ogólna dyskusja i wspomnienia z czasów służby w wojsku. Uroczyste spotkanie członków Koła  pod względem organizacyjnym przebiegało sprawnie a jego uczestnicy byli w pełni usatysfakcjonowani. 

 W dniu 12 października 2025r. delegacje: z Koła nr 24 ZŻ WP, st. chor. szt. w st. spocz. Romuald Podmokły i z Koła  nr 35 ZŻ WP ppłk w st. spocz. Henryk Kwocz ze st. chor. w st. spocz. Henrykiem Chmielem i st. chor. sztab. w st. spocz. Aleksandrem Łoborzewiczem złożyli na płycie Pomnika Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa wiązanki pięknych białoczerwonych kwiatów i zapalone znicze. 

 W ten szczególny i uroczysty sposób, Społeczeństwo Gryfic w tym członkowie Koła nr 24 ZŻ WP i Koła nr 35 ZŻ WP godnie oddali hołd i uczcili pamięć ofiar bohaterskiej walki, żołnierzy I Dywizji im. gen. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Zbrojnych walczących pod Lenino.

Galeria zdjęć

Spot integr 11.10.2025-2 IMG_20251023_202622 Spot integr 11.10.2025-1 11.10.2025-38 11.10.2025-25 11.10.2025-21 11.10.2025-15 11.10.2025-11 11.10.2025-6 11.10.2025-4 11.10.2025-13
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)