Gmina Gryfice

UDZIAŁ W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSTWA – 81 rocznicy zakończenia II wojny światowe

Ocena 0/5

 

W dniu 8 maja 2026r. przy Pomniku Wdzięczności odbyła się uroczystość  związana z obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniającego 81 rocznicę zakończenie II wojny światowej w Europie i oddaniem hołdu dla wszystkich, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny oraz wszystkim ofiarom największego konfliktu w dziejach świata.

Zakończenie II wojny światowej to moment przełomowy nie tylko w dziejach Polski, ale i całego świata. Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku napaścią III Rzeszy Niemieckiej na Polskę, zakończyła się formalnie 8 maja 1945 roku, kiedy to Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji.

Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Walczyli na lądzie, morzu i w powietrzu, od pierwszego do ostatniego dnia konfliktu. Bronili Ojczyzny we wrześniu 1939 roku a następnie walczyli we Francji, w Afryce, we Włoszech, w Anglii i w ramach Armii Berlinga na froncie wschodnim, pod Lenino i w walce o Berlin oraz na wielu innych polach bitew. Ich odwaga, determinacja i wierność na trwałe zapisały się w historii świata.

Dzięki zakończenia działań wojennych miliony osób powróciło do swoich rodzin z pracy przymusowej, z obozów zagłady i z frontu. Rzesze ludzi cieszyło się, że przeżyło tę największą wojnę w historii ludzkości. Każda rocznica zakończenia II Wojny Światowej to czas refleksji nad tragedią, jaka dotknęła narody świata, to czas zadumy nad losem żołnierzy, którzy oddali życie na różnych frontach II Wojny Światowej za wyzwolenie Polski. 

Organizatorem uroczystości były miejsko gminne władze samorządowe  przy współudziale Miejskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i BWP. Prowadzącym przebieg obchodów uroczystości był Romuald Podmokły.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, delegacje związków i instytucji oraz organizacje pozarządowe, służb mundurowych Policji i Powiatowej Straży Pożarnej oraz Kół Związku Żołnierzy WP, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Gryfic. Koło nr 24 Związku Żołnierzy WP reprezentowali : Maria Chyla, Grzegorz Walczak, Romuald Podmokły, Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Klatka, Andrzej Zientek i Sławomir Zalewski.

Przebieg uroczystości zaszczycili swoją obecnością min. Starosta Gryfic - Ryszard Chmielowicz, Wicestarosta Gryfic - Waldemar Wawrzyniak, Zastępca Burmistrza Gryfic - Olga Bujanowska, Radna Województwa Zachodniopomorskiego - Beata Smoleńska, Komendant Komendy Powiatowej Policji - mł. insp. Andrzej Biernat, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej - bryg. Andrzej Gołdyn i Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfic - Sylwester Ruciński. 

 Poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i BWP oraz gryfickich szkół i Orkiestra MOD „ Red Swing Low” nadały uroczystości ceremonialny charakter.

Uroczystość na Placu Zwycięstwa rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem i odegraniem przez orkiestrę MOD „Red Swing Low” Hymnu Narodowego.

Następnie Romuald Podmokły w imieniu Zastępcy Burmistrza Gryfic Olgi Bujanowskiej serdecznie powitał zaproszonych gości i przedstawicieli władz samorządowych, organizacji związkowych, społecznych, pozarządowych oraz wszystkich zgromadzonych na odbywającej się uroczystości.

Po powitaniu uczestników głos zabrali przedstawiciele samorządu: Zastępca Burmistrza Gryfic Olga Bujanowska i Starosta Gryfic Ryszard Chmielowicz celem wygłoszenia oficjalnych przemówień.

W przemówieniach wracały wątki pamięci o ofiarach wojny, odpowiedzialności za historię i lokalnych losów ludzi, którzy po 1945 roku budowali życie po zniszczeniach wojennych.

Następnie Romuald Podmokły odczytał Apel Pamięci, wymieniając z imienia i nazwiska Żołnierzy Polskich Sił zbrojnych, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Ziemi Gryfickiej w 1945r.

Po tym delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły wiązanki pięknych białoczerwonych kwiatów i zapalone znicze na płycie Pomnika Wdzięczności, przy Pomniku Jana Pawła II, pod Tablicą Pamięci Narodowej znajdującej się na ścianie GDK oraz przy Pomniku Żołnierza Wojska Polskiego na Starym Cmentarzu Komunalnym oddając cześć bohaterom przeszłości. 

W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP i Gryfickiego Koła Kombatantów RP i BWP  wiązanki pięknych kwiatów o barwach narodowych i zapalone znicze złożyła delegacja w osobach: Maria Chyla, Romuald Podmokły i Tadeusz Klatka oraz Grzegorz Walczak, Mieczysław Marcinkowski, Andrzej Zientek i Sławomir Zalewski.

 Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy delegacje zostały zaproszone przez Romualda Podmokły do kawiarenki GDK na poczęstunek i wysłuchanie recitalu pieśni patriotycznych i wojskowych wykonanych przez znanego, cenionego i lubianego szczecińskiego artystę Dominika Jaszczuka.

W ten uroczysty i upamiętniający sposób społeczność gryficka uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa oddając hołd żołnierzom za ich odwagę, poświęcenie i niezłomność w walce o wolność Ojczyzny oraz wszystkim ofiarom największego konfliktu w dziejach świata.

Cześć i chwała Bohaterom!

Galeria zdjęć

fotob-16292 fotob-16296 691725862_2098253914323053_212129746957434169_n 692307073_2098254007656377_4911493127775462076_n 689485352_2098254510989660_7481822468801967540_n (1) AP208654-2048x1365 AP208647-2048x1365 fotob-16270 689018001_2098255477656230_1222084906714737257_n AP208643-2048x1365 AP208645-2048x1365 692864873_2098254537656324_436633839434667610_n AP208671-2048x1365 AP208668-2048x1365 a11778249500 AP208598-2048x1365 fotob-16276
powrót do kategorii
Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)