Gmina Gryfice

Rusza System Kaucyjny – od 1 października 2025 r.

Ocena 0/5
Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, 1 października 2025 roku w Polsce startuje System Kaucyjny.

 

 

System ten ma na celu zwiększenie recyklingu i ponowne wykorzystanie surowców, takich jak plastik, aluminium i szkło, a tym samym ograniczenie ilości odpadów w środowisku.

Jak to działa?
Systemem objęte są:

  • butelki plastikowe do 3 litrów,
  • puszki metalowe do 1 litra,
  • szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra.

Wysokość kaucji:

  • 50 gr – dla butelek plastikowych i puszek,
  • 1 zł – dla butelek szklanych wielokrotnego użytku.

Kaucja jest doliczana przy kasie do ceny napoju i widoczna na paragonie jako oddzielna pozycja.

Do zwrotu kaucji nie będzie potrzebny paragon – wystarczy, że opakowanie posiada czytelny znak kaucji oraz kod kreskowy.

Gdzie oddać opakowania?

  • Wszystkie sklepy powyżej 200 m² sprzedające napoje w opakowaniach objętych systemem,
  • mniejsze sklepy – dobrowolnie (z wyjątkiem tych, które sprzedają napoje w butelkach szklanych wielokrotnego użytku),
  • automaty kaucyjne oraz inne punkty zbiórki.

Ważne!

  • Opakowania należy zwracać niezgniecione i z nakrętką.
  • Do końca 2025 roku w sprzedaży znajdować się będą zarówno napoje w opakowaniach z kaucją, jak i te wyprodukowane wcześniej (do wyczerpania zapasów).


Więcej informacji: https://tiny.pl/qwm_j2kf

Pliki do pobrania:

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności