Gmina Gryfice

Udział w uroczystościach 78 rocznicy Polskich Gryfic

Ocena 0/5

Dnia 6 marca 2023r.przy Pomniku Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa odbyły się patriotyczno rocznicowe uroczystości  upamiętniające 78 rocznicę  Polskich Gryfic . Dzień 6 marca 1945 roku to dzień w którym jeszcze nie formalnie stał się pierwszym dniem Polskich Gryfic po II wojnie światowej. Objęcie władzy przez Polaków w Gryficach nastąpiło oficjalnie w dniu 12.07 1945 r.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Miejsko Gminnego  Koła Związku Kombatantów RP i BWP w Gryficach, przy współudziale władz samorządowych Miasta i Gminy Gryfice.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy Gryfice,  Kombatanci, delegacje służb mundurowych policji i straży pożarnej oraz kół Związku Żołnierzy WP, mieszkańcy Gryfic i młodzież szkolna. Koło nr 24 ZŻ WP na uroczystości  reprezentowali : Krzysztof Tokarczyk, Maria Chyla, Romuald Podmokły, Mieczysław Marcinkowski, Zenon Szpakowski i Tadeusz Klatka.

Uroczystości zaszczycili swoją obecnością goście w osobach: Poseł na Sejm RP Artur Łącki i wicestarosta Waldemar Wawrzyniak. Poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i BWP,  służb mundurowych Policji i Straży Pożarnej oraz  szkół gryfickich  nadały uroczystości niezwykły ceremonialny charakter.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Po czym Henryk Chmiel  w imieniu  Miejsko Gminnego Koła Kombatantów RP i BWP serdecznie powitał zaproszonych gości i licznie przybyłych uczestników  Uroczystości 78 Rocznicy Polskich Gryfic.

Następnie w  wystąpieniach okolicznościowych zabrali głos: Romuald Podmokły, Artur Łącki i Waldemar Wawrzyniak. Wszyscy mówcy  w swoich wystąpieniach poruszyli procesy  zasiedlenia i zagospodarowania miasta, rozwoju gospodarczego rolnictwa i przemysłu oraz budownictwa które w czasie walk wyzwoleńczych zostało poważnie zniszczone, poruszono również  procesy społeczno polityczne, kulturalne i zdrowotne.

Po czym  Henryk Chmiel  odczytał list od  nieobecnego  na uroczystościach Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła oraz  przeprowadził ceremonię  Apelu Poległych Żołnierzy, którzy zginęli  w walkach o wyzwolenie Ziemi Gryfickiej w 1945r.

Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło złożenie przez uczestniczące delegacje wiązanek pięknych kwiatów na płycie  Pomnika Wdzięczności, pod Tablicą Pamięci Narodowej na Gryfickim Domu Kultury oraz przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego na Starym Cmentarzu Komunalnym.

Na zakończenie obchodów w Sali 102 Urzędu Miasta odbyło się uroczyste kombatanckie spotkanie,  połączone z poczęstunkiem dla uczestników uroczystości, zorganizowane i sponsorowane przez Zarząd Miejsko Gminnego Koła Kombatantów RP i BWP oraz wspomnienia z przeżycia osobistego kombatantów i weteranów.

W ten uroczysty i niepowtarzalny sposób, uczestnicy uroczystości upamiętnili i oddali hołd polskim pionierom, którzy walczyli w obronie Ojczyzny i budowali zręby gospodarki w powojennych  zniszczonych Gryficach.

MIECZMAR


Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)