Mikroporady.pl dostarczają bezpłatne wsparcie na każdym etapie działalności gospodarczej, od podjęcia decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej aż do zamknięcia, przekształcenia lub zawieszenia. Zawartość Serwisu ma różne powiązania: wzory dokumentów do pobrania, edytowania i samodzielnego dostosowania do własnych potrzeb (umowy i regulaminy w wielu wariantach i wersjach ) są powiązane z rekomendacjami ,poradami i instrukcjami. Wzory dokumentów (Umowy i Regulaminy) oraz rekomendacje, porady i instrukcje można znaleźć zarówno w etapach działalności firmy jak też są przypisane merytorycznie do kategorii: zatrudnianie, zarządzanie, administracja, podatki i rachunkowość, promocja i reklama, IT, prowadzenie działalności.
Wszystkie sprawy firmy można realizować na Koncie Przedsiębiorcy, do którego najpierw należy się zalogować: https://www.biznes.gov.pl/pl.
Polska Klasyfikacja Działalności 2025 - zmiany dla przedsiębiorców od 1.01.2025 r.
18 grudnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Po wejściu w życie przepisów, przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie się do nowej kwalifikacji PKD.
Czym są kody PKD?
Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które opisują rodzaj prowadzonej działalności.
Potrzeba zmian
Konieczność wprowadzenia PKD 2025 wynika ze zmian wprowadzonych w klasyfikacji na poziomie Unii Europejskiej. Nowa klasyfikacja zastąpi dotychczasową, która obowiązywała od 2007 r.
Wprowadzone zmiany dostosowują PKD do realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Klasyfikacja PKD 2025 będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Wprowadzona zostanie również większa precyzja w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
W trakcie prac nad nową klasyfikacją, Główny Urząd Statystyczny otrzymał propozycje od ponad 170 organizacji przedsiębiorców.
Co to oznacza dla przedsiębiorców
Nowa klasyfikacja PKD będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji.
Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG
Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”. Znajdą się one w załączniku do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Więcej informacji na temat nowej klasyfikacji - GUS: https://stat.gov.pl/aktualnosci/nowa-polska-klasyfikacja-dzialalnosci-pkd-2025,570,1.html
Informacja o sposobie wprowadzenia zmian we wpisie w CEIDG – portalu biznes.gov: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00119#4