Deklaracja dostępności
Urząd Miejski w Gryficach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony Portal internetowy Gminy Gryfice.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Treści wymienione poniżej są niedostępne z następujących powodów:
- Informacje pochodzące od podmiotów zewnętrznych zostały przekazane do publikacji w postaci papierowej wymagającej przetworzenia do postaci elektronicznej – skany lub otrzymane materiały elektroniczne nie spełniają standardów dostępności. Niektóre informacje, zamieszczone w postaci artykułów lub załączników, opublikowane po wejściu w życie wyżej wskazanej ustawy nie są dostępne cyfrowo w całości, jednak będą sukcesywnie przetwarzane do tej postaci. Filmy, które zostały opublikowane przed dniem 20 września 2020 r. nie posiadają napisów dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku. Materiały multimedialne opublikowane po wejściu w życie ustawy będą uzupełniane.
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2.
Skróty klawiszowe
Na portalu działają domyślne funkcje klawiszy obsługiwane standardowo przez przeglądarki, czyli:
- Tab - przełącza po elementach interaktywnych strony
- strzałki (góra, dół, prawo, lewo) - dla elementów przewijalnych
- Esc - wyłączanie popup, anulowanie akcji
- Enter - zatwierdzanie
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Marzena Gładka, gladka@urzad.gryfice.eu. 91 38 53 217
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów. Zgłaszając takie żądanie prosimy podać:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis problemu i propozycję, jak go rozwiązać.
Na żądania zapewnienia dostępności odpowiadamy w ciągu 7 dni. Jeżeli w tym czasie nie zapewnimy dostępności strony lub jej elementów, poinformujemy o tym osobę wskazaną w żądaniu. Wskażemy też nowy termin załatwienia sprawy lub zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do tych treści, w zakresie wskazanym w żądaniu.
Jeżeli w ocenie osoby, która występuje z żądaniem, nasza reakcja, sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny będą niewłaściwe, ma ona prawo złożyć skargę.
Procedura skargowa znajduje się na stronie: https://dostepnosc.pfron.org.pl/dostepnosc-podmiotow-publicznych w zakładce "Twoje prawa", następnie "Procedura skargowa".
Można też skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i zwrócić się do Rzecznika, aby podjął interwencję w danej sprawie.
Pozostałe informacje
Aplikacje mobilne
Brak aplikacji mobilnej podmiotu publicznego.
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Miejski w Gryficach, ul. Plac. Zwycięstwa 37
- Przed budynkiem wyznaczone są trzy miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami (utwardzona nawierzchnia, zamalowana powierzchnia na kolor niebieski, pionowy znak drogowy).
- Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Do budynku prowadzą trzy wejścia: jedno dla petentów, czyli wejście główne od ul. Plac Zwycięstwa, gdzie znajdują się schody oraz podjazd dla wózków, zlokalizowany przy schodach. Drzwi otwierają się automatycznie. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami. Dwa pozostałe wejścia dla pracowników znajdują się od tyłu budynku, od strony parkingu urzędowego. Nie mają usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami.
- W budynku składającym się z 5 kondygnacji swoją siedzibę mają: Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miejski w Gryficach, Zespół Placówek Oświatowych, Starostwo Powiatowe w Gryficach oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
- Po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się Punkt Informacyjny, w którym istnieje możliwość udzielenia pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
- W budynku jest winda, której drzwi otwierają się automatycznie. Jest ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
- Korytarze są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Urząd nie posiada pracowników przeszkolonych w zakresie języka migowego.
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Brak informacji o Urzędzie Miejskim przygotowanych w formacie łatwym do czytania i rozumienia (tzw. ETR)
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848