Zasadniczo wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym jest obowiązkiem właściciela nieruchomości i jego też obowiązkiem pozostanie w części nieprzejętej przez gminę. Przepis ten reguluje ustawa o utrzymaniu czystości porządku w gminach, art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r.(Dz. U. z 2021 r., poz. 888).
Przygotowywanie pojemników do odbioru
Szanowni mieszkańcy, prosimy pamiętać, żeby pojemniki na odpady zmieszane były przygotowane do odbioru w dniu ich wywozu do godziny 6:00 lub prosimy przygotować je wieczorem w dniu poprzedzającym odbiór odpadów. Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. nie są upoważnieni do wchodzenia na Państwa prywatne nieruchomości, dlatego prosimy Państwa o wystawianie pojemników i stawianie ich przy posesji w widocznym miejscu. Mieszkańcy, którzy posiadają wiaty śmietnikowe usytuowane w linii ogrodzenia, są one widoczne i dostępne od strony drogi nie muszą wystawiać pojemników z wiat, pojemniki te będą wyciągane przez pracowników Spółki PGK i opróżniane. To samo odnosi się do pojemników usytuowanych przy granicy posesji.
Reklamacje dotyczące odbioru odpadów komunalnych
Prosimy o zgłoszenia w pierwszej kolejności reklamacji, dotyczących braku odbioru odpadów komunalnych do Spółki PGK , tel. 48 91 38 20 888, email: biuro@pgkkamien.pl. Spółka na bieżąco będzie w stanie Państwa poinformować o interesującym Państwa problemie, ponieważ dysponuje sprzętem do odbioru odpadów oraz zajmuje się organizowaniem odbioru odpadów z terenu naszej gminy. Firma posiada najbardziej aktualne dane, dotyczące odbioru odpadów komunalnych. W przypadku, gdy Państwa reklamacja nie zostanie uwzględniona przez Spółkę PGK, prosimy o zgłoszenie problemu do Urzędu Miejskiego w Gryficach.
Pojemniki i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych
Informujemy, że worki na odpady segregowane są dostarczane do mieszkańców Gminy Gryfice przez Spółkę PGK obsługującą naszą gminę, która wraz z workami dostarczy harmonogram wywozu odpadów oraz informacje o segregacji odpadów. Na terenie gminy stosuje się:
1. w zabudowie jednorodzinnej:
- pojemniki na odpady resztkowe zmieszane 110 - 240 l,
- worki 60 l,120 l przeznaczone na cztery frakcje selektywne: szkło, papier i tektura, tworzywa sztuczne i metale, odpady ulegające biodegradacji.
2. w zabudowie wielorodzinnej:
- pojemniki na odpady resztkowe zmieszane 1100 l
- pojemniki przeznaczone na cztery frakcje selektywne: szkło, papier i tektura, tworzywa sztuczne i metale, odpady ulegające biodegradacji.
Pozostałe odpady tj. tekstylia, przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji oraz nadmiar tworzyw sztucznych i metali, szkła i papieru, będzie można przywieźć na własny koszt do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów znajdującego się na terenie oczyszczalni ścieków - adres Stawno 18.
Na terenie gminy zostanie zorganizowana objazdowa zbiórka odpadów komunalnych, m.in.: wielkogabarytowych trzy razy w roku. Informacja o terminie odbioru zostanie przekazana do wiadomości mieszkańców w odpowiednim czasie.