Informujemy, że gmina nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a opłaty te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 6r ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy, który jest przeznaczony na działania w interesie publicznym. Jak wynika z art.6r ust. 2 ww. ustawy, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Reasumując, w związku z brakiem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, gmina nie ma obowiązku wystawiania faktur z tytułu opłat pobieranych przez Gminę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Opłatę za opady przedsiębiorcy mogą potraktować jako koszty uzyskania przychodów w związku z najmem nieruchomości lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokryją koszty funkcjonowania systemu, na które składa się:
Burmistrz Gryfic określi w drodze decyzji wysokość zaległości w trybie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Z dniem 01.01.2021 roku zaistniał prawny obowiązek selektywnego zbierania odpaów komunalnych. Jeżeli właściciel nieruchomości narusza ten obowiązek, podmiot odbierający te odpady przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę. Przekłada się to na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata karna za niesegregowanie odpadów wynosi trzykrotność opłaty podstawowej.
Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych weryfikuje firma odbierająca odpady na podstawie art. 6ka ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2022.0.2519).